Opublikowano Dodaj komentarz

Chiny wyposażyły żołnierzy w hełmy z funkcją autodestrukcji. Rozwiązanie ma chronić poufne informacje

Chińscy żołnierze wyposażeni w autodestrykcyjne hełmy
Chińscy żołnierze wyposażeni w autodestrykcyjne hełmy
Kadr z 13. kanału CCTV

Chińscy żołnierze służący w Tybecie zostali wyposażeni w hełmy z funkcją autodestrukcji – donoszą amerykańskie media. Oprócz telemetrii w hełmach znajdować się mają urządzenia autodestrukcyjne, które mogą być aktywowane przez dowódcę. Rzekome rozwiązanie ma na celu zachować godność żołnierzy i zapobiec wyciekowi poufnych informacji w przypadku dostania się do niewoli.

27 grudnia 2020 roku 13. kanał Komunistycznej Partii Chin poinformował o kompleksowych ćwiczeniach wojskowych prowadzonych na terenie Wyżyny Tybetańskiej na wysokości ponad 4500 m.n.p.m. Podczas nich jednostka zademonstrowała nowy, zaawansowany technologicznie sprzęt – nową generację cyfrowego systemu zarządzania walką. W jego skład wchodzą m.in. hełmy wyposażone w anteny satelitarne, wielofunkcyjne monokulary z funkcją noktowizji, a także cyfrowe terminale do sterowania na ramieniu.

Co ważniejsze, system wyposażony jest także w urządzenie do samozniszczenia. Jeśli żołnierz zostanie poważnie zraniony, ale nie będzie chciał być schwytany, aktywowanie autodestrukcji nie tylko pozwoli mu zachować godność, ale również wróg nie będzie w stanie uzyskać żadnych informacji o systemie – informuje amerykański nadawca. Decyzję o autodestrukcji może podjąć również dowódca, np. kiedy zobaczy na ekranie, że poszczególny żołnierz oddalił się od reszty oddziału i nie można się z nim skontaktować.

Jako zwierzchnik sił zbrojnych co byłbyś skłonny poświęcić bardziej?

Źródło